SELF-CARE AKO JEDEN Z NÁSTROJOV PREVENCIE FORÉZNEJ SITUÁCIE V RODINE / SELF-CARE AS ONE OF THE INSTRUMENTS FOR PREVENTION OF FORESE SITUATION IN THE FAMILY
Keywords:
SELF-CARE, RODINA, FORENZNÁ SOCIÁLNA PRÁCA, PATOLÓGIA RODINY, ROZVODOVOSŤ, OHROZENÉ DIEŤAAbstract
Abstrakt
Predkladaný článok autorov reflektuje oblasť self-care v rodinnom systéme, ktorý napomáha predchádzaniu forenznej udalosti. Teoretické východiská problematiky rodiny ako klienta forenznej sociálnej práce poukazujú na rôznorodé oblasti, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú jej fungovanie či dokonca hrozí rozpad rodiny. Štatistické ukazovatele trestnej činnosti či stúpajúcej rozvodovosti zameriavajú pozornosť smerom k ohrozeným oblastiam rodiny. Sociálna práca má významné miesto pri práci s rodinou a pri jej sfunkčnení. Konkrétna oblasť self-care predstavuje uchopiteľný nástroj podpory zdravých rodinných systémov a udržiavania funkčnosti rodiny bez patológie a prítomnosti forenzných udalostí. Dôležitým objektom je v tomto kontexte dieťa ako zraniteľný člen rodiny s dôrazom na jeho ohrozenie v zmysle posúdenia životnej situácie rodiny.
Abstract
The present paper argues that self-care in a family may well act as an agent in preventing a forensic event. A family – a client in forensic social work – represents a range of domains that pose a threat to its orderly functioning, even cause its disintegration. The statistical indicators of rising crime or divorce rates focus on vulnerable areas of the family. Social work occupies an important position in working with a family and in faciliting its normal functioning. A specific area of self-care is a tangible tool for supporting healthy family systems, for maintaining pathology-free family functioning, and for the preventing of forensic events. An important agent calling for special emphasis in terms of assessing the family’s life situation is the child – due to their being a vulnerable member of the family.